Spotkanie autorskie z prof. Hanną Suchocką
Spotkanie autorskie prof. Hanny Suchockiej
Czterdzieści cztery rzymskie świątynie to bohaterki książki Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”. Autorka – była premier i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej uświetniła obchody 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego, które zbiegło się w tym roku z początkiem Wielkiego Postu.
W piątek, 16 lutego, w Sali Miejskiej w Buku odbyło się spotkanie autorskie poświęcone rzymskiej tradycji odwiedzania tzw. kościołów stacyjnych. – Wyjątkowa książka, będąca nie tylko frapującym przewodnikiem po niezwykłych świątyniach chrześcijańskiego Rzymu, lecz także lektura pomagająca lepiej przeżywać Wielki Post. To dzieło, którego nie da się po przeczytaniu tak po prostu odłożyć na półkę. Musi pozostać pod ręką, by móc po nie sięgnąć, gdy potrzeba wyciszenia i refleksji – napisał o publikacji prof. Andrzej Zoll. Książka, mimo że zawiera wiele opisów kościołów oraz wskazówek „nawigacyjnych”, nie jest typowym przewodnikiem. Jest raczej bardzo osobistym zapisem z podróży w wielkopostną duchowość zakotwiczoną w dzisiejszym świecie. Jej wyrazem jest analiza czytań ewangelii na każdy dzień, a także przemyśleń autorki. Jak chociażby to o młodym, radosnym Kościele, który można zaobserwować wczesnym porankiem w okolicy tytułowych świątyń w Rzymie. Hanna Suchocka nawiedzała kościoły stacyjne przez 9 lat. Tę starą rzymską tradycję odkryli przed nią księża – co ciekawe – z Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego. Nie Włosi, nie Polacy, a właśnie Amerykanie przyczynili się do kultywowania dawnej, wielkopostnej rzymskiej tradycji. Jak zauważa autorka, zwyczaj ten znajduje coraz to nowych naśladowców, także w naszym kraju. – W oryginalnym wydaniu pielgrzymowanie kończy się zwyczajową skromną agapą w postaci szybkiej kawy na stojąco i rogalika. Te spotkania są okazją do zorientowania, który ze znajomych dziennikarzy, księży, czy dyplomatów, działają jeszcze w Rzymie, a kto już wyjechał – dodała Hanna Suchocka. [ES1]
Starannie wydana pozycja, z mnóstwem ciekawych zdjęć, może być także interesującą lekturą dla bukowian, na co zwrócił uwagę prowadzący spotkanie Hubert Wejmann – dyrektor Biblioteki i Kina. Nawiązał w ten sposób do postaci Stanisława Reszki, którego postać wiąże się z kilkoma świątyniami ujętymi w książce. Jak się okazuje, Stanisław Reszka stał się także pretekstem do wizyty byłej premier w Buku. Autorka książki i dyrektor dosłownie wpadli na siebie na chodniku przed polskim kościołem w Rzymie, gdzie odbyli krótką konwersację. – O tym, że wybudował go Stanisław Reszka, pani premier wiedziała, ale o tym, że był z wielkopolskiego Buku już nie – wspominał dyrektor. Od tego czasu pozostawali w kontakcie, by konsekwentnie doprowadzić do spotkania w rodzinnym mieście Reszki. Udało się! Z pewnością był to jeden z ciekawszych punktów tegorocznych obchodów 480. rocznicy urodzin najznamienitszego bukowianina w historii.
Książkę można nabyć w Księgarni Literackiej „Bliżej Nieba” na bukowskim rynku lub wypożyczyć w Bibliotece Publicznej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!