Narodowe czytanie 2024 w fili bibliotecznej w Niepruszewie
Tegoroczne „Narodowe czytanie” na terenie naszej gminy, odbyło się w świeżo wyremontowanej filii bibliotecznej w Niepruszewie. Wydarzenie czytelnicze połączono z piknikiem rodzinnym, w którego organizację włączyła się aktywnie rada sołecka oraz lokalna jednostka OSP. Lekturą wybraną na sobotnie, ogólnopolskie czytanie, był wymagający „Kordian” Juliusza Słowackiego. Do wspólnego czytania włączyli się pracownicy biblioteki oraz zaproszeni goście z sekretarz MiG Buk Aleksandrą Wawrzyniak na czele, członkowie rady sołeckiej Paulina Wawrzyniak i Mateusz Rutkowski, dyrektor SP Joanna Christop i przedstawicielka młodzieży Kalina Kochniarczyk. Niespodzianką dla uczestników był udział w wydarzeniu znanej pisarki Zofii Mąkosy, która jak się okazuje, może poszczycić się rodzinnymi związkami z Niepruszewem.
Po zakończonym czytaniu na uczestników czekała kawa i domowe ciasto, a dla najmłodszych przygotowaliśmy liczne atrakcje. Podczas warsztatów pt. "List w butelce" uczestnicy nie tylko tworzyli własne listy, ale także ozdabiali butelki muszelkami, kamyczkami i kolorowymi elementami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, bańki mydlane oraz wata cukrowa. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwała straż pożarna.
Dzięki sprzyjającej aurze, niepruszewska impreza odbyła się na tarasie i parkingu przed budynkiem Wiejskiego Domu Kultury, a jej uczestnicy mogli zwiedzić przyległe do nich, zmodernizowane pomieszczenia biblioteki. Jej wnętrza wystylizowano tak, by nawiązywały do jej lokalizacji tuż nad brzegiem Jeziora Niepruszewskiego. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Buku – Hubert Wejmann przypomniał, że inwestycja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa wielkopolskiego, w ramach programu „Kulisy kultury”. Projekt obejmował m.in. budowę nowego podjazdu, montaż wiatrołapu i klimatyzacji, wymianę części grzejników i oświetlenia, parapetów, stolarki wewnętrznej, a także doposażenie lokalu w nowe meble i sprzęt multimedialny. W wyniku przeprowadzonych prac, niepruszewska biblioteka zyskała: kącik czytelniczy, czytelnię dla letników, zieloną biblioteczkę oraz turystyczną metę. Tworzy to bazę do realizacji koncepcji tzw. „trzeciego miejsca”, a więc szerszego otwarcia biblioteki na potrzeby integracji mieszkańców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, a także wszystkim uczestnikom, którzy tego dnia odwiedzili naszą bibliotekę. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń i do aktywnego udziału w życiu naszej biblioteki!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!