Marcowe spotkanie DKK dla dorosłych - relacja
Ostatniego dnia marca w filii w Dobieżynie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem omówiliśmy powieść szwedzkiej pisarki i dziennikarki Majgull Axelsson pt. „Dom Augusty”.
Tytułowy dom Augusty jest miejscem, w którym prababcia, wnuczka i prawnuczka szukają schronienia podczas życiowych burz. Urodzona w 1895r. Augusta przy boku męża Izaaka znajduje w nim miłość, która pomaga zapomnieć o życiu w sierocińcu i tułaczce. 16-letnia wnuczka Alicja, urodzona w czasach industrializacji w domu Augusty ukrywa przed światem ciążę, leczy złamane serce i próbuje wyzwolić się spod władzy rodziców. Poznajemy ją również jako 60-letnią kobietę. Schronienia przed matką i apodyktycznym ojczymem szuka w domu Augusty również najmłodsza i najsmutniejsza z bohaterek, zbuntowana, czująca się jak niekochany i niepotrzebny nikomu wyrzutek – Andżelika. Poznajemy ją w momencie, gdy umiera jej ukochana babcia Siri - jedyna osoba, która okazała dziewczynie miłość i akceptację.
„Dom Augusty” to przesiąknięta smutkiem, prawdziwa do bólu saga rodzinna, napisana w sposób bardzo surowy, wzbudzający niepokój, pozbawiony jakichkolwiek „ozdobników” i upiększeń. To historia o ludziach, których życie nie jest usłane różami. Książka porusza temat przemijania, miłości, samotności, tłumionej latami tęsknoty, braku więzi rodzinnych, przemocy w rodzinie, biedy oraz zmian zachodzących w społeczeństwie szwedzkim na przestrzeni całego, minionego stulecia. Autorka skupiając się na wewnętrznych przeżyciach bohaterów, wplata w swoją historię elementy baśni, magii i liryzmu. Taka mieszanka oraz liczne podróże w czasie i pesymistyczny klimat powieści nie spodobały się jednak wszystkim klubowiczom, choć znalazły się też osoby zachwycone twórczością Majgull Axelsson.
Już dziś zapraszamy na następne spotkanie! Dla równowagi, weźmiemy tym razem na warsztat powieść o relacjach, które łączą nas na całe życie, i wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy, czyli „Cudowne lata” Valerie Perrin - jednej z najpoczytniejszych francuskich pisarek, zwanej również panią od nadziei.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!